5 najbezpieczniejszych krajów do samotnego podróżowania dla kobiet

Coraz więcej kobiet decyduje się samotnie podróżować. Niestety statystyki pokazują, że kobiety podróżujące w pojedynkę są znacznie bardziej narażone na niebezpieczeństwa niż mężczyźni.

Asher i Lyric Fergusson są małżeństwem podróżników, odwiedzili razem wszystkie siedem kontynentów. Z każdej z wypraw przywożą praktyczne porady, jak bezpiecznie podróżować i odnaleźć się w innej kulturze, a także wskazówki, gdzie warto zjeść i co zobaczyć. Tą wiedzą dzielą się z innymi na blogu.

Chcąc wesprzeć podróżujące samotnie kobiety, Fergussonowie stworzyli „Indeks zagrożeń dla kobiet”, który wskazuje najgorsze oraz najlepsze pod względem bezpieczeństwa destynacje. Zebrali wyniki różnych badań dotyczące 50 najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Oceniali kraje pod względem 8 czynników, między innymi bezpieczeństwa podróżujących samotnie kobiet w nocy, zabójstw kobiet, przemocy seksualnej czy dyskryminacji prawnej. Zwracali uwagę również na faktyczne respektowanie praw kobiet, co jest wskaźnikiem ogólnych postaw w kulturze i daje wymierny obraz potencjalnych zagrożeń dla podróżujących samotniczek.

Hiszpania

Słoneczna Hiszpania to kraj różnorodności architektonicznej i kulinarnej, słynący z pięknych plaż i wysp. Według indeksu jest najbezpieczniejszym miejscem dla kobiet podróżujących samotnie i drugim, tuż za Francją, najczęściej odwiedzanym. Wypada korzystnie na tle innych wykazując brak dyskryminacji prawnej oraz mając niski odsetek przemocy wobec kobiet.

Singapur

Singapur jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się państw azjatyckich. Tradycja zderza się tutaj nowoczesnością, kraj zamieszkuje wiele narodowości, co tworzy wyjątkową mozaikę kulturową. Według Indeksu to najbezpieczniejszy kraj azjatycki. Co ciekawe, sąsiednia Malezja była jedenastym najgorszym krajem w indeksie.

Irlandia

Na trzecim miejscu znajduje się trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Wyróżniła się szczególnie niskim poziomem dyskryminacji prawnej oraz przemocy wobec kobiet. Jest jednak szczegół, za który Irlandia powinna się wstydzić. Chodzi o znaczącą różnicę w wynagrodzeniach. Na przykład kobiety prowadzące badania naukowe zarabiają nawet o 30% mniej niż mężczyźni.

Austria

Znana z pięknych widoków górskich, wspaniałych zabytków i wyrafinowanej kuchni. Austria to kolejna bezpieczna destynacja z jednym z najniższych poziomów przemocy seksualnej i nierówności płci ze wszystkich badanych krajów. Dodatkowym wyróżnikiem Austrii jest dbałość o wykształcenie, według badań większość kobiet w kraju ma co najmniej wykształcenie średnie lub jego część.

Szwajcaria

Szwajcaria uważana jest za jeden z najbardziej interesujących krajów w Europie. Kraina imponujących gór, rozległych jezior i fantastycznych serów wypadła też bardzo dobrze pod względem bezpieczeństwa. Jedynym zarzutem kierowanym w stronę Szwajcarii przez twórców indeksu jest fakt, że kobiety otrzymały prawo do głosowania dopiero w 1971 roku!

Gdzie w indeksie znalazła się Polska? Zaraz po Norwegii, Portugalii, Chorwacji i Kanadzie, czyli na 10 miejscu. Wszystkim, którzy planują samotną podróż i chcą dowiedzieć się więcej o bezpiecznych destynacjach, polecamy Indeks Fergussonów.

Zostaw komentarz