Aktorska hossa w polskim kinie.

  Kino polskie w ostatnich latach wyraźnie ma tendencję wznoszącą. Dzięki reżyserom, takim jak Małgorzata Szumowska, Paweł Pawlikowski czy Tomasz Wasilewski, jest rozpoznawalne i docenione na scenie międzynarodowej. Nominacja „Bożego ciała” Jana Komasy do Oskara to kolejny sukces rodzimego kina. Popularność wspomnianych reżyserów pozwoliła także w końcu zaistnieć polskim aktorom za granicą. 

Źródło obrazu CameraAkcja

    W latach 90., pomimo sukcesów polskich operatorów filmowych, aktorzy nie zdołali przebić się na rynek zagraniczny.  Jako przyczynę wskazuje się mizerną edukację w zakresie znajomości języka angielskiego w tamtym czasie. W nauce nie pomagały także filmy emitowane z lektorem zamiast z napisami. Wybitni Polscy aktorzy przegrywali role w Hollywood z powodu braku umiejętności językowych. 

Joanna Pacuła /Everett Collection /East News

  Oczywiście zdarzały się wyjątki, jak np. Joanna Pacuła, która w bardzo młodym wieku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i zagrała w kilkudziesięciu amerykańskich filmach. Jednak nim do tego doszło, Pacuła ukończyła  Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W 1981 roku, wraz z przyjaciółmi, wyjechała na wycieczkę do Paryża, gdzie zastał ją stan wojenny. Została i, za zarobione jako modelka pieniądze, wyjechała do Nowego Yorku.

Katarzyna Figura /Renata Pajchel /East News

 Wyobraźnię polskich aktorów i nie tylko ich, rozbudziła niewielka rólka Katarzyny Figury w filmie „Pret-a-Porter” Roberta Altmana. Jednak pomimo złożonych przez reżysera obietnic na kolejny film, aktorka już u niego nie zagrała. Co więcej, przez lata zmagała się z wizerunkiem „seksbomby”.

  Dzisiaj polscy aktorzy świadomie kierują swoją karierę, również poza granicami kraju. Przykładem mogą być Marcin Dorociński, Agnieszka Grochowska, Tomasz Kot czy Zofia Wichłacz.

Fotografia: Instagram/ @joannakulig_official

 Także Joanna Kulig, która spędziła kilka miesięcy za oceanem pracując przy serialu „Hanna” (2019), zyskała miano gwiazdy międzynarodowej. Ponadto niebawem zobaczymy Kulig w produkcji Netfliksa. W serialu pod tytułem „The Eddy”, aktorka wcieli się w utalentowaną, młodą wokalistkę, borykającą się z uzależnieniem od alkoholu i toksyczną miłością. Akcja serialu toczy się w Paryżu, a sama postać grana przez Kulig jest porównywana do bohaterki „Zimnej wojny”. Joanna  Kulig swoją medialną karierę zaczynała jako wokalistka. Wygrała jeden z odcinków „Szansy na sukces” piosenką „Między ciszą a ciszą” Grzegorza Turnaua. Dopiero po kilku latach nastąpił jej filmowy debiut w filmie Grzegorza Packa „Środa, czwartek rano”.  Potem była już tylko dobra passa. Kulig wystąpiła u boku Ethana Hawke’a i Kirsten Scott Thomas, grała u Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej czy Pawła Pawlikowskiego. 

Fotografia: Instagram/ @joannakulig_official

 Swobodne przekraczanie granic i brak kompleksów językowych, otworzyły polskim aktorom drogę do kina europejskiego i światowego. Rok po roku spodziewany jest jeszcze większy wzrost ekspansji rodaków na międzynarodowej scenie.

*Zdjęcie tytułowe: Joanna Kulig i Tomasz Kot ZDJĘCIE: KOLEKCJA AMAZON / EVERETT

 

 

Zostaw komentarz