Arteterapia-lecznicza moc sztuki

  Arteterapia to taka psychoterapia, która wykorzystuje wiele dziedzin sztuki takich jak rzeźba, malarstwo, taniec a także śpiew. Jest skuteczna nie tylko w leczeniu duszy ale także i ciała. W stosowaniu arteterapii nie ma ograniczeń wiekowych.

  Termin „art therapy” został sformułowany przez angielskiego nauczyciela Adriana Hilla w 1942 roku. Jednak już pod koniec XIX wieku francuscy psychiatrzy stosowali leczenie sztuką. W Polsce metodę arteterapii badał pedagog i etyk, prof Stefan Szuman, natomiast onkolog prof. Julian Aleksandrowicz zastosował ją w szpitalach jako uzupełnienie tradycyjnej kuracji.

Dla kogo terapia sztuką?

  Arteterapia stosowana jest u osób zmagających się z depresją, nerwicami i zaburzeniami lękowymi. Często u ludzi leczących się z uzależnień, czy dotkniętych traumatycznymi przeżyciami. Może uzupełniać leczenie chorób nowotworowych. Arteterapia świetnie sprawdza się w leczeniu dzieci z problemami o podłożu emocjonalnym, po ciężkich przejściach i autystycznych. Zastosowanie tej metody leczenia również sprawdza się u osób zdrowych jako forma walki ze stresem. Ważne są także predyspozycje pacjentów, czy sztuka była kiedykolwiek przedmiotem ich zainteresowań lub tęsknot.

Jak to działa?

  Podczas zaangażowanego procesu tworzenia w pacjencie ustępują blokady, lęki i nagromadzone emocje. Można porównać to do uczucia katharsis, dzięki któremu ludzie bardziej się otwierają przed terapeutą, a także stają się świadomi swoich problemów. Zwłaszcza świadomość i nieświadomość odgrywają bardzo dużą rolę w terapii. Dzięki arteterapii pacjenci często odkrywają, że na ich obecne problemy mogą wpływać zdarzenia z dzieciństwa lub odkrywają w sobie ukryte talenty, co wpływa na poczucie wartości i wiarę w nowe możliwości.

 

  Podstawowymi funkcjami arteterapii są:

• korekcyjna – wyeliminowanie lęków, leczenie depresji, przywrócenie równowagi psychicznej, podniesienie                                  samooceny i ułatwienie nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi;

• edukacyjna – nabycie nowej wiedzy i umiejętności lub ich wzbogacenie;

• rekreacyjna – kreatywne spędzanie wolnego czasu i forma relaksu.

  Jeśli chcielibyście pogłębić wiedzę o terapii sztuką na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi istnieje taka możliwość .

fot. urbanartcore.eu / flickr.com

  Celem Studiów Podyplomowych z  Arteterapii jest uzupełnienie wiedzy o szeroko rozumianej twórczości i sztuce oraz możliwościach ich terapeutycznego wykorzystania. Słuchacze studiów poszerzają swoją wiedzę specjalistyczną oraz kompetencje. W przyszłości pozwoli to im na podejmowanie działań w zakresie artystycznym i społecznym, niezbędnym do prowadzenia procesu arteterapeytycznego. Wiedza uzyskana przez absolwentów wniesie nowe aspekty w edukacji, terapii i rozwoju osobistym. Wiedza oparta m.in. na umiejętnej ekspresji i twórczym myśleniu sprzyjającym rozwojowi i samorealizacji, wspierać będzie proces terapeutyczny oraz nowoczesne kierunki edukacji.

fot. fabrykakreatywności.pl

 

  Warto wspomnieć, że jedne z zajęć prowadzi  prof. dr hab. Wiesław Karolak, autor licznych projektów polskich i międzynarodowych z zakresu arteterapii i edukacji przez sztukę, autor wielu publikacji z zakresu zastosowania technik arteterapeutycznych w edukacji i pracy terapeutyczne. 

 

 

 

 

Zostaw komentarz