Artystyczny przystanek w Łodzi – instalacja z kwiatów zatopionych w żywicy

Wyjątkowy projekt zdobi łódzki przystanek tramwajowy. Jego ściany zastąpiły panele z setkami zatopionych w żywicy, suszonych kwiatów. Autorka, Dominika Cebula, stworzyła tę niesamowitą instalację, by swoją wielobarwnością kontrastowała z betonową szarością miasta i pozwoliła mieszkańcom być bliżej natury, mimo wszechobecnego miejskiego zgiełku.

Łódź to niewątpliwie przestrzeń przyjazna artystom. Świadczą o tym liczne murale, nowoczesne projekty architektury czy zróżnicowana oferta kulturalna w zakresie teatru, filmu czy muzyki. Dla młodych adeptów sztuki szansę stanowią konkursy organizowane przez różne instytucje wpierające projekty artystyczne. Instalacja „Nostalgia” powstała właśnie w ramach takiej inicjatywy. Łódzkie Centrum Wydarzeń od czterech lat organizuje konkurs „Przecieki sztuki” kierowany do młodych twórców. Projekt Dominiki Cebuli okazał się na tyle interesujący, że postanowiono rozbudować jego pierwotną wersję i zrealizować w przestrzeni miejskiej. Wyjątkowy przystanek można obejrzeć w pobliżu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej oraz Teatru Wielkiego, przy skrzyżowaniu ulic Sterlinga i Narutowicza.

W niezwykłym projekcie Dominiki znajduje się wiele kwiatów pochodzących z bukietów, które autorka lub jej znajomi, otrzymali od kogoś. Dzięki temu instalacja zyskała wymiar symboliczny, podejmuje dyskusję nad znaczeniem bukietów i wiązanek w kulturze, nad wartością kwiatów dla ludzi i relacji. Kwiaty pojawiają się w momentach ważnych, towarzyszą celebracji, dzięki czemu kojarzą się ze wspaniałymi chwilami naszego życia. Subtelne piękno naturalnych roślin sprawia, że przystanek w magiczny sposób zmienił się w uspokajającą, hipnotyzującą przestrzeń w środku miasta.  

Przystanek przy ul. Narutowicza został wybrany nie przez przypadek. Kwiaty są szczególnym dla tego miejsca motywem. Od ponad trzydziestu lat można je tu kupić niemal przez całą dobę, z powodu bliskiego sąsiedztwa teatru.

Autorka instalacji jest studentką III roku grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do stworzenia instalacji wykorzystała wiele gatunków kwiatów. Dzięki artystce czekanie na spóźniony tramwaj nie będzie już więcej irytujące. Zamiast liczyć minuty spóźnienia i pomstować na MPK, można zatopić się w zjawiskowej interpretacji natury, odnajdować liczne niezapominajki, chabry, narcyzy, frezje, bratki, goździki, różaneczniki, płomyki, piwonie, eustomy, róże…

Zdjęcia: Dominika Cebula | Łódzkie Centrum Wydarzeń | Sebastian Szwajkowski 

 

Zostaw komentarz