Gdzie kryje się kreatywność? Wystąpienie TED Amy Tan

Skąd artyści czerpią inspirację? Dlaczego jedni są bardziej kreatywni, a inni mniej? Jak przebiega proces twórczy? Amy Tan, autorka bestsellerowych powieści, na podstawie swojej historii podjęła interesującą próbę rozwikłania zagadki kreatywności.

Amy Tan to amerykańska pisarka słynąca z bestsellerów takich jak The Joy Luck Club, The Kitchen God’s Wife czy The Hundred Secret Senses. Autorka buduje swoje opowieści na kontraście pomiędzy amerykańskim światopoglądem a tradycyjną kulturą chińską, często wzbogacając je o obrazy z życia Chin z czasów przed rewolucją komunistyczną. Niejednokrotnie porusza temat relacji matek i córek oraz poszukiwania tożsamości. W swoim wystąpieniu na TEDzie opowiada jak interpretuje proces twórczy i skąd bierze się kreatywność.

Według Amy Tan przyczyn powstawania kreatywnych pomysłów można doszukiwać się wszędzie. Jedni twierdzą, że każdy może urodzić się z wyjątkowym rodzajem chromosomu, inspirującym niczym artystyczna muza. Inni, że kreatywnością zostajemy obdarowani w życiu, niejako oświeceni. A jeszcze inni, jak na przykład matka Amy, mówią, że kreatywne pomysły biorą się z przeżyć z poprzednich wcieleń. Autorka nie wyklucza też udziału chorób neurologicznych w procesie twórczym, nawiązując do syndromu Van Gogha.

Według Amy istotny wpływ na możliwości kreacji w życiu dorosłym ma niewątpliwie dzieciństwo. Wszystkie próby twórcze, sukcesy i porażki mają znaczenie dla rozwoju pomysłowości. Jako jedną z podstawowych zasad kreatywności autorka określa posiadanie traum z dzieciństwa. Zarówno tych mniejszych wynikających na przykład ze zbyt dużych oczekiwań otoczenia względem dziecka, oraz tych znacząco wpływających na osobowość, jak utrata bliskiej osoby. W przypadku Amy była to niemal równoczesna choroba i śmierć ojca oraz brata. Wtedy pisarka odkryła w sobie przemożną chęć zrozumienia dlaczego coś się wydarza, jak sprawić by się wydarzyło lub jak czegoś uniknąć. Potrzeba odpowiadania na te bardzo trudne pytania doprowadziła Amy do napisania powieści, w których sama mogła kreować rzeczywistość, projektować wydarzenia i wyjaśniać ich okoliczności. Autorka porównuje kreatywność do pewnego rodzaju niemożności znalezienia rozwiązania, a w konsekwencji tworzenia nowych sposobów zrozumienia lub przepracowania czegoś.

Amy w swoim wystąpieniu próbuje zinterpretować kreatywność za pomocą fizyki kwantowej, stałej kosmologicznej, a nawet chińskich przysłów i motywów metafizycznych. W żadnym przypadku nie daje to jednak konkretnej odpowiedzi na postawione pytanie. Określa kreatywność jako chęć poszukiwania czegoś niezidentyfikowanego, wywołaną poczuciem braku lub niezrozumienia. Proces twórczy musi jednak przebiegać naturalnie i w swoim tempie, bo wzmożone wysiłki i upór nie doprowadzą twórcy do wartościowych odkryć. Kreatywność jest odbiciem rzeczywistości blisko związanym z naszą indywidualną emocjonalnością i objawia się w każdym zupełnie inaczej.

Zdjęcia: caamedia.org – by Julian Johnson | merlin.pl | achievement.org/achiever/amy-tan/

Zostaw komentarz