Imponująca futurystyczna architektura – eVolo Skyscraper Competition

Polscy projektanci po raz kolejny zajęli miejsce na podium eVolo Skyscraper Competition. Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki są autorami futurystycznego projektu “Airscraper”, który otrzymał drugą nagrodę. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad pięćset projektów z całego świata!


eVolo to czasopismo poświęcone architekturze i projektom przyszłości. Koncentruje się na postępach technologicznych i innowacjach na miarę XXI wieku. Każdego roku ogłasza konkurs na projekt wieżowca przyszłości. Pierwsza edycja eVolo Skyscraper Competition odbyła się w 2006 roku. Konkurs to doskonała okazja dla młodych architektów, mogą wykazać się kreatywnością i niekonwencjonalną perspektywą na arenie międzynarodowej.

“Airscraper” – projekt autorstwa Klaudii Gołaszewskiej i Marka Grodzickiego

Nagrodzony projekt “Airscraper” autorstwa Klaudii Gołaszewskiej i Marka Grodzickiego to ekologiczny drapacz chmur, który oczyszcza powietrze z osadów. Według projektu budynek miałby stanąć w Pekinie. 800 metrowy olbrzym pomieściłby mieszkania dla 7500 osób oraz wszelkie miejskie udogodnienia: przestrzeń rekreacyjną, handlową, edukacyjną i kulturalną. W zakresie oczyszczania powietrza kluczową rolę pełni złożony system filtracyjny, a dodatkowo budynek wyposażony jest w technologię pozwalającą na zredukowanie emisji cieplnej. Projekt opiera się na badaniach, które potwierdzają jego wydajność.

„Essence Skyscraper” – projekt autorstwa Ewy Odyjas, Agnieszki Morgi, Konrada Basana oraz Jakuba Pudo

“Airscraper” to nie jedyna nagroda dla Polski w historii konkursu. W 2015 projekt „Essence Skyscraper” autorstwa Ewy Odyjas, Agnieszki Morgi, Konrada Basana oraz Jakuba Pudo, zajął pierwsze miejsce. Ten awangardowy pomysł łączy architekturę z naturą w samym centrum miasta. W pionowej strukturze budynku umieszczone byłyby reprezentacje zjawisk zewnętrznych, takich jak oceany, dżungle, jaskinie lub wodospady. Główną bryłę budynku podzielono w projekcie na 11 naturalnych krajobrazów. Sekwencje widoków mogłyby się przenikać dzięki rozległym wodnym podłogom, a różnorodność zjawisk generowałaby niezliczone trasy przyrodnicze.

„Mashambas Skyscraper” – projekt autorstwa Pawła Lipińskiego i Mateusza Frankowskiego

W 2017 roku pierwszą nagrodę również zdobył polski projekt – „Mashambas Skyscraper” autorstwa Pawła Lipińskiego i Mateusza Frankowskiego. Twórcy proponują wielozadaniowy wieżowiec modułowy. Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji najbiedniejszych społeczności krajów afrykańskich, eliminacja głodu i ubóstwa. „Mashambas” to ruchome centrum społeczne, a jednocześnie lokalny obszar handlowy. Zapewnia zarówno edukację w zakresie technik rolniczych oraz nowoczesnych narzędzi, jak i możliwość sprzedaży zbiorów. Kiedy społeczność lokalna stałaby się samowystarczalna, budynek zostałby przeniesiony w nowe miejsce, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na edukację w zakresie rolnictwa. Konstrukcję zaprojektowano tak, aby była łatwa w dekonstruowaniu i transporcie.

„Skyshelter.zip: Foldable Skyscraper for Disaster Zones” – projekt autorstwa Damiana Granosika, Jakuba Kulisy oraz Piotra Pańczyka

Również 2018 rok przyniósł Polakom pierwsze miejsce w konkursie. Nagroda przypadła twórcom „Skyshelter.zip: Foldable Skyscraper for Disaster Zones”. Damian Granosik, Jakub Kulisa oraz Piotr Pańczyk wykonali projekt wieżowca dla stref dotkniętych klęską żywiołową. Niezależnie od tego czy to trzęsienie ziemi, powódź, czy huragan – pomoc musi dotrzeć szybko. „Skyshelter.zip” to struktura o dużej powierzchni, zapewniająca schronienie dla wielu osób. Jednocześnie jest kompaktowa i łatwa w transporcie, a jej ponowne rozkładanie wymaga minimalnego nakładu czasu i siły roboczej. Pakiet z „Skyshelter.zip” można transportować za pomocą helikopterów używanych przez zespoły ratownicze w przypadku klęsk żywiołowych.

zdjęcia: evolo.us

Zostaw komentarz