Jadalna folia – rewolucyjny wynalazek polskiej projektantki

Walka z nadmiarem foliowych torebek trwa w Polsce od lat. Pierwszym krokiem w celu zredukowania foliowych śmieci było wprowadzenie ustawy o opłatach recyklingowych. Niestety zmiany nie przyniosły oczekiwanej poprawy. O wiele lepsze rozwiązanie zaproponowała absolwentka School Of Form Uniwersytetu SWPS – Róża Rutkowska. Wynalazek ma szansę zrewolucjonizować rynek opakowań!

Z początkiem 2018 roku wprowadzono ustawę, zgodnie z którą każda torebka foliowa do 50 mikrometrów została objęta opłatą recyklingową wynoszącą 20 groszy plus VAT. Dziś już wiadomo, że zmiana doprowadziła do realizacji tylko części założeń. Klienci sklepów spożywczych nadal chętnie korzystają z toreb foliowych, a ponadto producenci opakowań wykorzystali lukę prawną i zaczęli produkować worki zakupowe z folii grubszej niż ta objęta opłatą. Z początkiem września 2019 roku wprowadzono nowelizację ustawy, rozszerzono definicję toreb podlegających opłacie i wprowadzono opłaty za wszystkie reklamówki. Ale czy to wystarczy żeby zatrzymać lawinę foliowych śmieci?

Wynalazek młodej Polki wydaje się być o wiele lepszym orężem do skutecznego rozprawienia się z foliówkami. Jak sprawić, by torebka zniknęła? Według Róży Rutkowskiej trzeba ją zjeść! Projektantka wyhodowała organiczny „plastik”, który sprawdza się jako torebka lub pudełko, a dodatkowo przedłuża trwałość przechowywanej żywności. SCOBY czyli Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast to opakowanie w całości biodegradowalne. Aby je wyhodować, nie potrzeba sterylnych warunków ani zaawansowanej technologii. Jadalna folia powstaje w procesie nawarstwiania, w ciągu dwóch tygodni. A sprawcą całego zamieszania jest tzw. grzybek herbaciany (kombucha), którego karmi się odpadami rolniczymi.

Wynalazek Polki jest doskonałą odpowiedzią na ostatnie zarządzenia Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że do 2021 roku z krajów UE znikną niektóre plastiki jednorazowego użytku (talerzyki, sztućce, słomki i patyczki higieniczne), a ponadto do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy, czyli na przykład pojemniki na kanapki, owoce, warzywa czy lody. Jadalne opakowania rozwiązują kłopot z plastikowymi pojemnikami na żywność. Zużytą folię można zjeść lub kompostować. Nawet gdy niefortunnie zabłąka się w środowisku, to szybko ulegnie rozkładowi i wzbogaci glebę. Więcej o projekcie Róży Rutkowskiej tutaj.

Zdjęcia: swps.pl

Zostaw komentarz