Kamikatsu – japońskie miasteczko bez śmieci

Kamikatsu to malownicza japońska miejscowość położona w dolinie nad rzeką w Prefekturze Tokushima. Mieszkańcy zajmują się głównie uprawą ryżu oraz goszczeniem turystów, którzy chętnie korzystają z niezwykłych okoliczności natury i kąpieli w gorących źródłach. Kamikatsu oddalone jest od wielkomiejskiego zgiełku, jednak w 2003 roku o miasteczku usłyszał cały świat. Wszystko za sprawą decyzji władz o wprowadzeniu restrykcyjnej polityki zero waste. 

Mieszkańcy segregują śmieci na ponad 45 różnych pojemników, po czym samodzielnie dostarczają je do centrum przetwarzania odpadów. W ten sposób prawie dwutysięczna społeczność poddaje recyklingowi ponad 80% produkowanych lokalnie odpadów. Zanim wprowadzono politykę zero waste, Kamikatsu nie wyróżniało się niczym pod względem ekologii. Śmieciarki odbierały odpady od mieszkańców, po czym śmieci palono lub składowano na wysypiskach. Władze miasteczka zwróciły uwagę na to, że góry odpadów szpecą wyjątkowy krajobraz, a spalanie skutecznie zanieczyszcza powietrze. Początkowo zaproponowały mieszkańcom zero waste jako eksperyment ekologiczny. Plan zakładał, że w 2020 Kamikatsu zostanie pierwszym na świecie miastem bez śmieci i istnieje duża szansa na powodzenie tego projektu!

Japończycy produkują prawie 10 mln ton plastikowych odpadów rocznie. Większość śmieci niestety utylizuje się w procesie palenia. W Kamikatsu mieszkańcy odpowiadają za każdy śmieć pochodzący z ich domu, a samodzielne zajmowanie się odpadami skłania do zmiany nawyków. Stacja przetwarzania odpadów jest czynna całą dobę. Mieszkańcy po dostarczeniu swoich śmieci samodzielnie rozkładają je do odpowiednich pojemników. Organiczne odpady nie są przyjmowane, każdy mieszkaniec Kamikatsu ma własny kompostownik.

W centrum segregowania odpadów śmieci są myte, suszone oraz dzielone na materiały składowe i sortowane według odpowiednich kategorii. Obok centrum znajduje się sklep, w którym mieszkańcy mogą wymienić niezużyte przedmioty, których nie potrzebują. Dzięki temu wiele potencjalnych śmieci zyskuje drugie życie. Z materiałów pozyskanych z recyklingu produkuje się w lokalnych przedsiębiorstwach nowe opakowania lub artykuły codziennego użytku. Kamikatsu to niepodważalny dowód na to, że świat może funkcjonować bez odpadów.

Zdjęcia: https://www.abc.net.au

 

Zostaw komentarz