Kultura na wynos – w czasach epidemii delektujemy się sztuką.

    Technologia od dawna pozwala nam dostęp do szerokiej oferty muzyki, filmu i literatury. Możemy wybrzydzać w  wyborze autorów książek spośród dostępnych e-booków czy w płytach muzycznych, które za niewielką opłatą odsłuchujemy na popularnych platformach. Co więcej, nie musimy czekać tygodnia na kolejny odcinek ulubionego serialu, ponieważ wrzucane całymi sezonami produkcje możemy oglądać bez ograniczeń. Oczywiście kosztem snu, ale cytując czarny humor „wyśpisz się w grobie”. 

    Co zatem nowego może dać nam Internet w dobie epidemii? Czym może nas zainteresować, pobudzić, dać poczucie, że jesteśmy czymś więcej niż tylko bezbronnymi duszami uwięzionymi w śmiertelnym ciele? I to, kochani, jak podają źródła przez „zupę z nietoperza”. 

polin.pl

    Otóż może nam dać kulturę wysoką. Od lat trwająca digitalizacja muzeów, teraz otwiera je w naszych domach. Przepastne cyfrowe archiwa pozwalają na delektowanie się najpiękniejszymi dziełami sztuki. Jednak jeszcze ciekawsze są wirtualne spacery po muzeum.

    W Muzeum Historii Żydów POLIN możemy obejrzeć on-line stałe ekspozycje „Tysiąc lat w godzinę” czy „Żydowskie kobiety”. Łazienki Królewskie i Zamek Królewski w Warszawie również wychodzą na przeciw aktualnej sytuacji ograniczenia wolności. Kustosze zamku Królewskiego na Wawelu zabierają nas w serii filmów „Przez dziurkę od klucza”, do miejsc na zamku na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Oprócz tego opowiadają ciekawostki na temat zbiorów muzealnych, które nie wiadomo dlaczego pamiętamy najlepiej.  Oprowadzanie z przewodnikami na swoim fanpag’u oferuje Zachęta. Muzeum Powstania Warszawskiego tymczasem każdego poranka zabiera chętnych na wirtualne zwiedzanie a także lekcje historii o zróżnicowanym poziomie zaawansowania.

    Awangardowe zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi również możemy śledzić on-line jak również odkrywać w formie filmowej. Zbigniew Libera w serii filmów pod tytułem „Przewodnik po sztuce” opowiada o zjawiskach w sztuce i twórcach, których dzieła znajdują się właśnie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

     Także teatry tworzą repertuar on-line. W łódzkim Teatrze Nowym na You Tube możemy zobaczyć spektakl „Fabryka muchołapek” w reżyserii Andrzeja Barta. W związku z dużym zainteresowaniem sztuki w wersji on-line, przedłużono jego dostępność do 3 kwietnia do godz. 21:00. Teatru SOHO nie pozostawia widzów bez dostępu do kultury. Na Facebook’u udostępnił rejestrację archiwalnych spektakli: Igora Gorzkowskiego “Spacerowicz” i “Idiota”. Nowohucka Łaźnia zaprasza na transmisję „Konformisty 2029” w reżyserii Bartosza SzydłowskiegoAdaptacja dyrektora Łaźni uznana została przez magazyn „Teatr” za jedno z najlepszych przedstawień sezonu 2017/18. 

     A co z koncertami? I tu Internet nie zawodzi. Właśnie trwa pierwszy w Polsce festiwal muzyczny on-line: Soundrive Online Festival. Artyści i słuchacze pozostają w domach a dzięki kanałowi Soundrive na You Tube spotykają się na wirtualnym koncercie. Dla mnie ciekawe doświadczenie, zwłaszcza, że można zakupić bilet za dobrowolną kwotę, wspierając tym samym artystów. Jeśli chcecie skorzystać z tej formy uczestnictwa na koncercie, to pozostały jeszcze dwa terminy: 27.03 i 28.03.

Jak przystało na festiwal, także Soundrive Online Festival ma plakat zbiorczy. Zrobiliśmy go wprawdzie w odwrotnej kolejności, bo na samym końcu, ale jest! Przed nami jeszcze cztery wieczory:25.03 LLovage + Erith26.03 William Malcolm / Nightrun8727.03 Koza28.03 SIKSA + Woska/KhrisCałość na naszym kanale YouTube.

Opublikowany przez Soundrive Środa, 25 marca 2020

Zostaw komentarz