Lil Miquela – instagramowa gwiazda wykreowana komputerowo

Ponad półtora miliona obserwujących, aktualne treści i doskonałe zdjęcia pięknej dziewczyny – oto profil nieistniejącej Lil Miqueli. Postaci wygenerowanej komputerowo i umieszczonej w realnych sytuacjach.

Z instagrama @lilmiquela wynika, że awatar pochodzi z Kalifornii, zajmuje się modelingiem i tworzeniem muzyki. Lubi grać w Pokemony, nosić ubrania w stylu streetwear i robić selfie lub zabawne memy z przyjaciółmi. Z pewnością sławie Lil Miqueli sprzyjają liczne zdjęcia z celebrytami. Miquela pokazała się na zdjęciu z Diplo, Nilem Rogersem czy Samanthą Urbani. Pojawiła się na okładce „High Snobiety”, a podczas Milan Fashion Week 2018 prowadziła instagram Prady. Wystąpiła również w reklamie dla marki Calvin Klein z Bellą Hadid.

Jak powstał wizerunek Lil Miqueli? Projekt rozpoczęto w 2016 roku, jako profil na Instagramie pokazujący styl życia modnej nastolatki. Po co właściwie powstał ten awatar? Niektórzy obserwujący spekulują, że jest to eksperymentalny projekt studentki sztuk wizualnych. Inni twierdzą, że Miquela to wytwór jakiejś marki, która próbuje w ten sposób zbudować swoją kampanię promocyjną. Motywacje powstania profilu nie są jeszcze znane, ale popularność cyfrowej postaci i związane z nią zyski nie pozostawiają wątpliwości co do słuszności tych działań. Zanim oficjalnie ujawniono, że dziewczyna nie jest prawdziwa, profil zebrał solidną bazę followersów. Później zaczęto kreować narrację o robocie oszukanym przez twórcę, marzącym o prawdziwym życiu, co przyczyniło się do prawie dwukrotnego zwiększenia obserwujących.

Projekt nosi znamiona zarówno performansu, jak i fabuły rodem z gier komputerowych. W dużym stopniu egzystencja Lil Miqueli to satyra punktująca sztuczność popkultury i wizerunków kreowanych w social mediach, a także łatwość oraz próżność wizualnej rozrywki dzisiejszych czasów. Dodatkowo profil Lil Miqueli skłania do zastanowienia się nad rozwojem technologii, w tym sztucznej inteligencji, oraz jej wpływem na ludzi. Czy roboty mogą zastąpić ludzi w sytuacjach społecznych, podobnie jak zastępują nas w przemyśle?

Zdjęcia: instagram @lilmiquela

Zostaw komentarz