LinkedOut – francuska aplikacja pomagająca bezdomnym znaleźć pracę

Z pewnością znacie aplikację LinkedIn. Ten popularny portal społecznościowy pozwala na nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz budowanie swojej marki na podstawie zawodowego doświadczenia. Aplikacja znacznie ułatwia znalezienie pracy oraz rozwijanie relacji w pożądanej branży. Od niedawna funkcjonuje jej nowa wersja, LinkedOut, stworzona przez francuskie stowarzyszenie Entourage oraz agencję TBWA Paris. Umożliwia znalezienie pracy osobom bezdomnym.

Stowarzyszenie Entourage zajmuje się reintegracją społeczną oraz problemem wykluczenia bezdomnych. Ideą aplikacji LinkedOut jest stworzenie przestrzeni ułatwiającej zatrudnienia, a dzięki temu umożliwianie powrotu do normalnego życia osobom bez dachu nad głową. Mechanizm LinkedOut jest bardzo podobny do pierwowzoru, należy założyć konto, uzupełnić swoje CV i poczekać na kontakt zainteresowanych pracodawców. Dla osób wykluczonych to często jedyna droga, aby wyrwać się z życia na ulicy.

Twórcy aplikacji wzięli pod uwagę fakt, że osoby bezdomne nie mają dostępu do Internetu, ani możliwości korzystania z laptopa czy smartfona. Rozwiązaniem są wolontariusze-trenerzy, którzy pomagają chętnym w założeniu profilu i wypełnieniu odpowiednich pól na stronie. Aplikacja umożliwia zaznaczenie pożądanych dziedzin pracy oraz zainteresowań i umiejętności. Wolontariusze pełnią też rolę opiekunów: wspierają w trakcie szukania pracy, ale również w procesie podejmowania zatrudnienia i projektowania ścieżki kariery.

 

Entourage stara się pokazać inną stronę bezdomności. Współpracuje z osobami chętnymi do podjęcia pracy, przekonuje pracodawców, że bezdomność nie eliminuje talentu ani chęci odniesienia sukcesu. Mobilizuje społeczeństwo francuskie do pomocy osobom wykluczonym, stara się walczyć ze stereotypem, że bezdomność zawsze wynika z lenistwa. Zachęca do udostępniania profili swoich podopiecznych, aby rozszerzyć możliwości zatrudnienia. Obecnie stowarzyszenie opiekuje się piętnastoma kandydatami, ale przygotowuje się do rozszerzenia projektu na setki użytkowników.

 

Zdjęcia: entourage.social

Zostaw komentarz