Łódzkie parki. Labirynt w ogrodzie botanicznym.

          Labirynt (gr. λαβύρινθος labýrinthos) – budowla odznaczająca się bardzo zawiłym układem dużej liczby pomieszczeń i łączących je krętych ciągów korytarzy, co utrudniało niepowołanym osobom dostęp do usytuowanego zwykle centralnie, strzeżonego pomieszczenia (np. grobowca, skarbca).*

          Oprócz tradycyjnego zastosowania, czyli opisanej wyżej budowli, labirynty stosowano jeszcze w starożytności w matematyce, sztuce greckiej i rzymskiej. Jeden z najbardziej popularnych mitów opowiada o żyjącym w labiryncie półczłowieku i półbyku – Minotaurze. Także malowano symbolicznie labirynty na drzwiach domów w celu zmylenia złych duchów, a niekiedy przejście przez labirynt miało zapewnić płodność i szczęście. W średniowieczu stosowano wizerunki labiryntów na podłogach świątyń, a przebycie ich na kolanach w modlitwie oznaczało wówczas to samo, co pielgrzymkę do miejsca, w którym ta świątynia się znajduje. Obecnie znane nam są labirynty przede wszystkim jako rysunkowe zabawy dla dzieci (kolorowanki), a także jako atrakcje turystyczne w postaci żywopłotu, przez który trzeba przejść i znaleźć z niego wyjście. 

        

Labirynt w Chinach
https://m.day.kyiv.ua/

          Największym na świecie labiryntem z żywopłotu jest znajdujący się w Chinach labirynt o nazwie Yancheng Dafeng. Jego powierzchnia wynosi 35500 metrów kwadratowych, a jego główna część przypomina swoim kształtem ogromnego jelenia. Ponadto, miejsce oferuje wiele atrakcji, takich jak tory gokartowe czy strzelnice łucznicze. Obiekt trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa.

        Jeżeli chodzi o Polskę, to tu mamy kilka ciekawych labiryntów, jednym z których jest labirynt w Ogrodach Tematycznych Hortulus Dobrzyca. Obecnie jest to największy labirynt grabowy na świecie, a długość alejek tego labiryntu wynosi ponad 3 kilometry. Po środku stoi tu wieża widokowa, z której łatwo można zobaczyć osoby zabłąkane i je uratować.

Labirynt w ogrodach Hortulus

          Natomiast jednym z najnowszych labiryntów jest żywopłot w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Jest to konstrukcja z 4400 grabów o powierzchni 2800 m kwadratowych. Łódzki Ogród Botaniczny jest pierwszym, w którym możemy skorzystać z labiryntu. Prace nad tworzeniem labiryntu rozpoczęły się w roku 2018. Jak już wspomniałam, wykorzystany do jego obsadzenia został grab z gatunku carpinus betulus, który jest jedną z najbardziej popularnych roślin używanych do tworzenia żywopłotów. Na razie krzaki są jeszcze dość niskie, natomiast w ciągu kolejnych kilku lat staną się one dostatecznie wysokie, aby dorośli mogli się także w nich schować. Jak twierdzą projektanci, aby uzyskać docelową wysokość, czyli około 2 metrów, musimy poczekać około trzech lat, a szerokość ścieżek pomiędzy roślinami będzie wynosiła około 155 cm. Zatem nawet dwie osoby spokojnie będą mogły się tu przemieszczać, nie przeszkadzając sobie. 

Labirynt w Ogrodzie Botanicznym. Początek… https://dzienniklodzki.pl/

         Z labiryntu będzie można się wydostać za pomocą czterech wejść, lecz także będzie posiadał dużo zaułków oraz miejsc, które nie będą ich posiadać. Ale czy nie o to chodzi w labiryntach, aby się zgubić i szukać wyjścia? Choć nie będzie to łatwe, gdyż nie da się zapamiętać drogi powrotnej dzięki właśnie tym czterem wejściom do stałej konstrukcji, to pobudzi kreatywność u zwiedzających.

          Z pewnością labirynt w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi będzie nie tylko świetną atrakcją dla dzieci i ich rodziców, ale również zabawą dla każdego zwiedzającego. Także może posłużyć jako piękny plener do sesji zdjęciowych, przeprowadzanych dotąd dość często w Ogrodzie Botanicznym. 

 

 

 

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Labirynt

 

AK

Zostaw komentarz