Łódzkie parki – „Stawy Stefańskiego”.

          Tym artykułem chciałabym rozpocząć serię materiałów o łódzkich parkach, zatem będą one się pojawiały raz na jakiś czas. Przybliżając czytelnikom tego rodzaju atrakcje, być może przyczynię się do większego popytu na spędzanie czasu nie tylko na terenie Łodzi, lecz także w ciekawych miejscach w województwie łódzkim.

          Już niedługo sezon wiosenno-letni, a co za tym idzie? Z pewnością będziemy chcieli więcej czasu spędzać poza domem, szkołą czy biurem, przecież tak lubimy słońce i wodę. Ale czy zawsze musimy wyjechać z miasta, żeby wypocząć? Otóż nie! Mieszkańcy i goście Łodzi mają możliwość skorzystania ze wspaniałych obiektów rekreacyjnych MOSIR, takich jak „Arturówek”, „Stawy Jana” czy „Stawy Stefańskiego”. Dziś chciałabym zachęcić Państwa do zapoznania się oraz do zwiedzenia tego ostatniego, czyli „Stawów Stefańskiego”.

Park 1 Maja oraz Stawy Stefańskiego na mapie google

          Park im. 1 Maja, Stawy Stefańskiego mieszczą się w Łodzi, w dzielnicy Łódź Górna, na terenie Rudy Pabianickiej, pomiędzy ulicami Rudzką, Farną, Patriotyczną i Głębinową (ul. Patriotyczna, 3). Na terenie Parku mieszczą się takie obiekty, jak kąpielisko strzeżone (dostępnie jest w sezonie), pumptrack – tor rowerowy, który zasługuje na oddzielną uwagę, plac zabaw, nowa siłownia zewnętrzna oraz nowoczesne miejsca do grillowania.

          Jeżeli chodzi o sam staw, to wybór atrakcji jest dość obszerny. Możemy tu popływać m. in. łodzią, rowerkiem wodnym, kajakiem, a także żaglówka. Dla osób, które nie są chętne do skorzystania z atrakcji wodnych, mogą wybrać się na długi przyjemny spacer lub pojeździć rowerem pod rozłożystymi starymi drzewami

Ścieżka spacerowa

          Dużo z nas marzy o wakacjach nad wodą, oczywiście nie chodzi tylko o ciepłe kraje, lecz także o polskie atrakcje turystyczne. Lubiane są Mazury i Bałtyk. Jeżeli jednak mieszkamy w okolicach Łodzi, a nawet trochę dalej, warto zajrzeć do tego wspaniałego miasta oraz spędzić dzień nad stawem. Ten oto zbiornik wodny znajduje się na terenie parku i stanowi poszerzenie koryta rzeki Ner, a powierzchnia jego wynosi 11,4 ha. Dawniej staw był częścią folwarku Ruda, a nieopodal znajdował się nieduży dwór. W okresie międzywojennym wykupił go przedsiębiorca Stefański. Niestety staw uległ po tym dużemu zanieczyszczeniu, a cała fauna opuściła te tereny. Dopiero okupanci dokonali oczyszczenia zbiornika. dopiero po odzyskaniu niepodległości rozpoczęto prace nad tworzeniem tu ośrodka rekreacyjnego, a w 1949 roku rozpoczęto budowę kąpieliska.

          Pierwsze, co ukazuje się oczom zwiedzających to woda, przypominająca lustro, a dookoła – rozłożyste stare, ale jakże urocze drzewa, takie jak wierzba biała, olcha czarna, brzoza oraz kasztanowce. W głębi parku dostrzec można również takie egzemplarze, jak np. topola, która w obwodzie mierzy prawie 4 i pół metra.

Staw niczym lustro

 

          Jeżeli chodzi o sam staw, to wybór atrakcji jest dość obszerny. Możemy tu popływać m. in. łodzią, rowerkiem wodnym, kajakiem, a także żaglówka. Dla osób, które nie są chętne do skorzystania z atrakcji wodnych, mogą wybrać się na długi przyjemny spacer lub pojeździć rowerem pod rozłożystymi starymi drzewami.

          Jednak, najciekawszą moim zdaniem atrakcję w Parku 1 Maja stanowi Wake & Roll Park, w którym można skorzystać z wakeboardu o długości 180 metrów, nart wodnych oraz z dwusłupowego wyciągu.

 

Wakeboard w Parku 1 Maja

          Poza wymienionymi atrakcjami, z których warto skorzystać w Parku 1 Maja w Łodzi, jak wcześniej już wspominałam, miłośnicy sportów ekstremalnych mogą skorzystać z toru rowerowego pumptrack. Jest to obiekt, mierzący około 200 metrów asfaltu, który zachwyci nie tylko osoby zaawansowane w jeździe jednośladami, lecz także te początkujące, a nawet po prostu ludzi, obserwujących rowerzystów, ponieważ widok jest niesamowity. Można także tu pojeździć na rolkach czy deskorolce. Tor pumptrack jest dość nową inwestycją, ale od razu wzbudził zainteresowanie wśród ludzi. 

Pumptrack . Zdjęcie z portalkomunalny.pl

          Miejsce, o którym właśnie przeczytaliście, jest naprawdę godne uwagi, więc polecam je zwiedzić. Zwłaszcza, że niedługo się już ociepli i można będzie w pełni korzystać z całego wachlarzu usług, proponowanych przez obiekt.

 

AK

Zostaw komentarz