Najmniejsze mieszkanie w Polsce – jak zaprojektować funkcjonalną przestrzeń?

Najmniejszy polski apartament znajduje się w Krakowie! Kawalerka ma zaledwie 2,5 metra kwadratowego. Mieści wszystko, czego potrzeba do codziennego funkcjonowania. Łóżko znajdujące się na antresoli, toaletę połączoną z prysznicem oraz niewielki aneks kuchenny składający się jedynie z kuchenki mikrofalowej i przenośnej lodówki.

Mieszkanie powstało w przestrzeni zajmowanej wiele lat temu przez służbę. Dziś lokal urządzony jest niezwykle nowocześnie. Na dole znajduje się malutkie biurko z miejscem do siedzenia, obok toaleta z prysznicem.

Niewielkimi schodami można dostać się na antresolę. Mieści się tam jedynie materac. Ściany wokół są pokryte miękkim tworzywem, powyżej umieszczono duże lustro oraz kilka szafek. Światło wpada przez małe okienko (niestety nieotwieralne), a leżąc można obserwować nowoczesną grafikę na suficie. Kawalerkę  przy ul. Garncarskiej 8 w Krakowie przeznaczono na wynajem. Opinie użytkowników serwisu Airbnb są bardzo pochlebne zarówno o apartamencie, jak i właścicielu.

Twoje mieszkanie ma więcej niż 2,5 metra kwadratowego i wydaje ci się za ciasne? Być może powinieneś inaczej zaprojektować przestrzeń. Nawet apartament o dużym metrażu może sprawiać wrażenie zbyt małego jeśli miejsce nie jest odpowiednio zagospodarowane. Sprawdź czy twoje mieszkanie wykorzystuje pięć zasad funkcjonalnej przestrzeni.

Podział mieszkania na strefy. Każde pomieszczenie powinno mieć swoją funkcję: do odpoczywania, do pracy, do jedzenia czy zabawy. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymywanie porządku w niewielkiej przestrzeni oraz sprzątanie. Małe mieszkanie można podzielić za pomocą stylowych parawanów czy zasłon.

Wielofunkcyjne meble pozwalają zaoszczędzić miejsce. Warto rozważyć posiadanie składanego stołu, sofy z opcją spania lub łóżka z pojemnikami do przechowywania. Niezwykle funkcjonalne w małych pomieszczeniach są meble modułowe, czyli takie które można dowolnie ze sobą łączyć lub przestawiać. Pomocne będą również organizery oraz dekoracje, które łączą w sobie walory estetyczne i jednocześnie służą za wieszak, czy schowek.

Ściany to niewykorzystana przestrzeń. Powieś telewizor lub kup łóżko chowane w szafie. Zaoszczędzisz sporo miejsca i unowocześnisz swoje wnętrze. Rower powieszony w salonie może być bardzo nowoczesną dekoracją, a jednocześnie nie będziesz się o niego potykać w niewielkim przedpokoju.

W małym mieszkaniu mało się mieści. Wyposażając swoją kawalerkę warto pamiętać o niegromadzeniu zbyt wielu zbędnych przedmiotów. Nadmiar rzeczy sprawi trudności w przechowywaniu, a w konsekwencji będzie tworzyć permanentny bałagan.

Lustra dają złudzenie przestrzenności wnętrza. Pomyśl o optycznym powiększeniu korytarza lub łazienki montując na ścianie duże lustro.

Zdjęcia: airbnb.pl, ikea.pl, intermeble24.pl

Zostaw komentarz