O wilku mowa, a wilk tu…

Unsplash

  Trudno oprzeć się wrażeniu, że wilki są od dłuższego czasu gorącym tematem w świadomości społecznej. Coraz częściej widziane w lasach a także miejscach, gdzie wcześniej nie występowały, rozgrzewają w nas dyskusję o zagrożeniach dla człowieka ze strony wilków, a jeszcze gorzej całej watahy. Dla oswojenia się z nowym zjawiskiem, przywołujemy legendy i przysłowia dotyczące natury tego zwierzęcia. Porzekadła „Nie wywołuj wilka z lasu.”, „Patrzeć na kogoś wilkiem.” czy „Człowiek człowiekowi wilkiem.” stawiają naszego bohatera w niezbyt dobrym świetle.

Pinterest

 

  Podobnie w bajkach „Czerwony kapturek.” lub „Trzy małe świnki.”, wilk to czarny charakter opowieści. Zatem, czy współczesny wilk, ma jakiekolwiek szanse stać się pozytywnym bohaterem, a nawet nowym „liskiem”. Czy wilki już zawsze będą w zbiorowej narracji bestiami? 

 

 

 

  Dzięki podjętym w 1998 roku decyzjom o objęciu tych zwierząt ścisłą ochroną gatunkową, populacja wilków w Polsce wzrosła i liczy około 2 tysiące osobników. Zwierzęta rozpoczęły migracje z obszaru Pojezierza Mazurskiego do Polski zachodniej i wschodnich landów Niemiec. Od wieków nie widziane w Danii i Holandii wilki, teraz i tam odnotowano ich występowanie.

Unsplash

 Specjaliści zapewniają, że wilk wcale nie patrzy na nas „wilkiem” i jako zwierzę bardzo płochliwe unika kontaktu z człowiekiem. Legendarne watahy to wilcze rodziny liczące po kilka osobników, zazwyczaj para rodzicielska z potomstwem licząca od 4-6 osobników.

Unsplash

 Z pomocą o podniesieniu wiedzy i społecznej akceptacji dla wilków przychodzi Fundacja WWF wprowadzając projekty i działania informacyjne, takie jak publikacje książek – „Wilk Ambaras.” i „Bajki o dobrych wilkach.” oraz udostępnianie folderów i ulotek na temat wspólnej egzystencji ludzi z wilkami czy realizacje audycji w radiu i telewizji. 

Wyd. Czarne

 Godny polecenia jest także reportaż „Dobry wilk” autorstwa Larsa Berge. Chociaż opisuje on tragiczne wydarzenie, mające miejsce w szwedzkim zoo, to z pewnością stawia wilka w nowym świetle i przypomina nam, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami świata przyrody.

Zostaw komentarz