„Parostatkiem w piękny rejs”- kreatywne wspomaganie walki z chorobą.

   Na chorobę nikt z nas nie jest przygotowany. Otoczeni nowoczesną medycyną, dostępną wiedzą na wyciągnięcie ręki, a nawet licznymi produkcjami filmowymi o tematyce medycznej, czujemy się bezpieczni. Jednak choroba może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, status materialny, wykształcenie, urodę czy jej brak, miejsce zamieszkania, a także sławę czy popularność. 

   W społeczeństwie, zwłaszcza polskim, gdzie liczb osób chorych na raka stale rośnie, choroba ta jest postrzegana jako śmiertelna i nieuleczalna. O ludziach chorych na raka mówi się, że dostali wyrok i wyprawia im się mentalny pogrzeb za każdym razem, gdy są tematami rozmowy. Tymczasem dzięki nowoczesnej medycynie, coraz mniej zachorowań na raka kończy się śmiercią, a profilaktyka i regularne badania pozwalają na całkowite wyleczenie.

 

Co jeszcze można zrobić? W kreatywnej walce ze stygmatyzacją raka powstała Fundacja Onkorejs-wybieram życie, która dzięki organizacji tygodniowych rejsów pomaga chorym przygotować się na trudny proces leczenia. Dzięki Fundacji odbyło się już 7 rejsów, w których udział wzięło 200 osób z diagnozą raka.

SONY DSC

Jak można przeczytać na stronie Fundacji Żeglowanie oraz udział w tygodniowej wyprawie są bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji, gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór, jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht lub robi pierwszy krok, by pokonać trasę ponad 100 km, nie wie jak zachowa się jego organizm. Nie wie, czy strach go nie sparaliżuje.Czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie, burzy, deszczu, przeszywającym zimnie, zmęczeniu ogarniającym całe ciało, tak samo podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po OnkoRejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi.

   Na Kreuje.pl poszukujemy wielu ścieżek w rozwiązywaniu problemów i wybieramy najlepszą z nich. Chociaż najbardziej życzymy wszystkim zdrowia, to gdy to nas dotknie nas choroba, bądźmy nadal kreatywni. Realizujmy marzenia, wyznaczajmy sobie nowe cele i cieszmy się z życia, a przy okazji odczarujemy kilka stereotypów. Słonecznego dnia!

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz