Perfoteka – pełna wolność sztuki

Czym jest Perfoteka? To projekt zrzeszający aktorów, reżyserów, pisarzy, muzyków, wokalistów i choreografów. To miejsce dla wszystkich tych, którym nie wystarczają klasyczne formy artystycznego wyrazu. Dla osób, które tworzą działania performatywne lub chciałyby stworzyć taki projekt pod okiem profesjonalistów.

Perfoteka proponuje współpracę w zakresie produkcji, promocji i rejestracji projektów oraz autorskie warsztaty prowadzone przez kolektyw artystów. Obszarem aktywności Perfoteki są działania na granicy performansu, teatru fizycznego oraz teatru formy, a także video-artu, site-specific  i improwizacji.

Perfoteka realizuje te działania, które trudno byłoby zrobić w ramach klasycznych instytucji kultury. Traktuje sztukę jak doświadczenie, łączy różne rodzaje ekspresji. Zajęcia w ramach warsztatów prowadzą profesjonaliści. Grupy warsztatowe tworzą swoje autorskie projekty, które Perfoteka produkuje, promuje, a później dokumentuje. Są to najprzeróżniejsze prace, happeningi, instalacje, flash moby, video-arty, koncerty, choreografie czy interwencje w przestrzeń miejską.

Logo Perfoteki symbolizuje koniec zakazów. Twórcy chcą mieć wolność kreacji w warstwie treści i formy wypowiedzi. Równoległe z warsztatami planowane są akcje performatywne, między innymi tajne koncerty w lasach, sesje zdjęciowe, action painting w przestrzeni miejskiej czy pikniki na dachach najwyższych budynków. Pierwsza akcja odbyła się ostatniego dnia sierpnia we Wrocławiu. Performans trwał godzinę, w czasie której performerki stały w maskach przeciwgazowych trzymając w ręku rozpuszczające się lody. Działanie to jasny proekologiczny komunikat dotyczący zanieczyszczenia powietrza. Nie da się niestety w masce jeść przepysznych lodów, ani robić wielu innych rzeczy, które sprawiają nam radość w sobotnie popołudnie. 

Poczynania Perfoteki zapowiadają się naprawdę interesująco. Aby śledzić działania kolektywu warto zaglądać na profil Facebookowy, gdzie pojawiają się aktualności z organizowanych oraz planowanych wydarzeń lub na stronę w zakładkę „realizacje”.

zdjęcia: www.facebook.com/Perfoteka-2228528617385736/ | perfoteka.com

Zostaw komentarz