„Przebój – Aleksy Rżewski” – superbohater z Łodzi w nowatorskim filmie Jacka Grudnia.

    Fantastyczny dokument w reżyserii Jacka Grudnia, przywołuje postać prezydenta Łodzi Aleksego Rżewskiego, przedstawionego w sposób nowatorski. Grudzień sięga po środki wyrazu rzadko stosowane dla tego gatunku, takie jak komiks, muzykę rockową czy sceny inscenizowane. Dzięki wykorzystaniu różnych form, 45-minutowy dokument kierowany jest do szerokiego grona odbiorców: od młodych ludzi po starsze pokolenie.

Element komiksowy w filmie /Sybir
lodz.naszemiasto.pl

    Aleksy Rżewski miał wiele super mocy. Był wizjonerem, samoukiem, notariuszem, rewolucjonistą i pierwszym po I wojnie Światowej Prezydentem Łodzi. Ryszard Bonisławski, pomysłodawca filmu, wymienia, że Rżewski  utworzył Kasę chorych, pierwszą w Polsce aptekę miejską i Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży, także Miejski Uniwersytet Powszechny i Miejską Pracownię Psychologiczną.

Element komiksowy w filmie /Rewolucja 1905 r
lodz.naszemiasto.pl

    Reżyser Jacek Grudzień tak opisuje bohatera : „Jest to postać wyjęta niczym z westernu. Najpierw napadał na pociągi, miał na koncie kowbojskie ucieczki, a później został prezydentem Łodzi, następnie kształcił się jako notariusz. Kiedy Aleksy Rżewski został prezydentem, w Łodzi nie było nic. Odbudował szkolnictwo, wprowadzając powszechne nauczanie, zmniejszył bezrobocie, wprowadzając prace komunalne, a także ukrócił lichwę.”

Psychocukier wykonuje utwór o Rżewskim
lodz.naszemiasto.pl

    Powracając do formuły samego dokumentu, warto wspomnieć, że muzykę skomponował i wykonał łódzki zespół Psychocukier. Natomiast za animacje odpowiada Krzysztof Ostrowski, a w scenach fabularnych możemy zobaczyć znakomitego Mariusza Jakusa. 

*Zdjęcie tytułowe: Emila Białecka

Zostaw komentarz