Slow fashion – najnowszy trend w modzie

Ubrania stanowią część naszej osobowości. Bawimy się modą, wyrażamy nią swój charakter, nastrój lub przynależność. Ale czy zastanawiamy się skąd pochodzą nasze ubrania? Gdzie i przez kogo są produkowane? Ile naprawdę są warte?

Trend slow fashion powstał w odpowiedzi na rosnącą popularność fast fashion, czyli globalnego problemu szybkiej, „jednorazowej” mody. Terminem fast fashion określa się masową produkcję ubrań niskiej jakości zgodnych z najnowszymi trendami (często są to kopie znanych projektantów). Wytwarza się je jak najmniejszym kosztem i sprzedaje w sieciówkach w niskich cenach. Nowe kolekcje zmieniają się w ciągu kilku tygodni, a to napędza wyprzedaże i potrzebę ciągłego kupowania. Problem fast fashion jest niezwykle złożony zarówno na płaszczyźnie ekologicznej, jak i etycznej, czy  społecznej.

Aby sprzedawane w sieciówkach ubrania mogły wyróżniać się niską ceną, muszą spełnić kilka warunków. Należy wyprodukować tkaniny z najtańszych surowców, a gotowy materiał wysłać tam, gdzie szycie będzie najmniej kosztowne, czyli na przykład do Bangladeszu, Maroka czy Indonezji. Bieda panująca w tych krajach zmusza pracowników do przyjmowania najniższych stawek. Warunki w fabrykach są często skandaliczne, dniówka trwa 14-16 godzin, a toksyczne chemikalia negatywnie wpływają na stan zdrowia pracowników. Ekologiczny aspekt problemu fast fashion wynika natomiast z niskiej jakości odzieży. Ubrania szybko się zużywają, a my wyrzucając je produkujemy tony odzieżowych odpadów nienadających się do recyklingu.

Trend slow fashion stawia na jakość, nie na ilość. Głównym jego założeniem jest świadome kupowanie, czyli wybieranie produktów od sprawdzonych producentów. Dzięki temu polskie marki ponownie zyskują popularność. Firmy stawiają na wytwarzanie ubrań w sposób etyczny, bezpieczny dla środowiska i użytkowników. Proponują klientom autorskie projekty i wysoką jakość tkanin. Cena odzieży jest znacząco wyższa od tej z sieciówek, ale wynika z kosztów produkcji w Polsce i faktycznej wartości surowców. Ubrania są trwałe i unikalne, mamy też pewność skąd pochodzą oraz jaki mają skład. W slow fashion ważne jest, aby kupować tyle, ile potrzebujemy, nie dając się zmanipulować zmieniającym się co tydzień trendom. Świadome kupowanie sprawia, że mamy w szafie tylko te ubrania, które są wygodne, uszyte z naturalnych, wysokiej jakości tkanin i z pewnością posłużą nam przez lata.

www.kokoworld.pl

Myśląc o kolejnym zakupie ubrania warto zastanowić się czy naprawdę chcemy nosić przez zaledwie kilka tygodni koszulkę farbowaną chemikaliami, obciążoną niewolniczą pracą? Czy może lepiej wesprzeć polską markę, by nosić z dumą odzież wytworzoną odpowiedzialnie i profesjonalnie. Świadomie kreuj swoją szafę!

Zdjęcia: kokoworld.pl | blog.catherinejane.net

Zostaw komentarz