Sztuka cięcia papieru traktująca o zmianach klimatu

Coraz częściej mówi się o postępujących zmianach klimatycznych i globalnym ociepleniu. Nie bez przyczyny, według badań naukowców Intergovernmental Panel on Climate Change temperatura na Ziemi podniesie się o co najmniej 1,5 stopnia Celsjusza jeśli w ciągu 11 lat nie obniżymy emisji dwutlenku węgla aż o połowę. Co to właściwie dla nas oznacza?

Wydawałoby się, że niecałe dwa stopnie to niewiele, ale konsekwencje tej małej zmiany są ogromne. Prognozuje się, że w wyniku globalnego ocieplenia znacząco zredukują się plony zbóż, wiele gatunków zwierząt zmniejszy populację, a liczba ludzi eksponowanych na różnego rodzaju kłopoty z dostępem do wody drastycznie wzrośnie. Zagrożenie stanowi również nieograniczona produkcja tworzyw sztucznych, głównie plastiku, które nie są przetwarzane w wyniku czego zalegają w środowisku.

‚They chose us because we were rural and poor’ – when environmental racism and climate change collide.

Temat zmian klimatycznych podejmuje w swojej sztuce Eiko Ojala. Artysta zajmuje się rzadko spotykaną sztuką cięcia papieru. Jego najnowszy projekt  „Climate Changed” zrealizowany dla brytyjskiego dziennika Guardian cieszy się dużą popularnością. Grafiki ilustrują w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na ludzi na południu Ameryki. Podejmują też dyskusję o powszechnym (również w Polsce) zjawisku ignorowania oczywistych przesłanek o konieczności przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Przesłanek, które powinny motywować do natychmiastowych i trwałych zmian w emisji dwutlenku węgla, produkcji plastiku czy zanieczyszczaniu środowiska.

Florida is drowning. Condos are still being built. Can’t humans see the writing on the wall.

Projektant pochodzi z Tallinna w Estonii, jest uznanym ilustratorem i grafikiem.  W swojej twórczości koncentruje się na studiowaniu kształtów i światłocienia. Jego ilustracje są minimalistyczne, nierzadko mają humorystyczną wymowę. Tworzy ilustracje dla wielu międzynarodowych, kluczowych klientów między innymi dla amerykańskiej stacji telewizyjnej HBO, francuskich linii lotniczych Air France czy V&A Museum w Wielkiej Brytanii. Ilustracje ze zbioru „Climate Changed” zamieszczono na platformie Behance, gdzie obejrzały je prawie dwa miliony użytkowników i uzyskały niemal dwieście tysięcy pozytywnych ocen.

What you know about the American south and climate change is wrong
What would Jesus do. Talking with evangelicals about climate change.
Not all environmentalists eat tofu – the hunters fighting climate change.
Why people in the US south stay put in the face of climate change.

Zdjęcia: behance.net

Zostaw komentarz