Sztuka kaligrafii w nowoczesnym wydaniu – płótna Jimmy’ego Alcali

Jimmy Alcala, francusko-hiszpański malarz, zaadaptował sztukę kaligrafii na potrzeby swojej twórczości. Interpretuje zasady kaligrafii  w zupełnie nowatorski sposób, używając starannego, abstrakcyjnego łączenia znaków na dużych płótnach lub ścianach. Zestawienie starożytnej techniki starannego pisma ze sztuką street art brzmi ryzykownie. Ale wystarczy spojrzeć na obrazy Jimmy’ego Alcali żeby docenić tę brawurową koncepcję!

Istnieje wiele rodzajów kaligrafii – arabska, koreańska, chińska, japońska czy łacińska. Sztuka ta polega na starannym, estetycznym pisaniu i zdobieniu liter. Historia kaligrafii sięga początków pisma. Do pisania używano różnych narzędzi: gęsiego pióra, trzcinki, bambusa czy patyków. Płótno dla kreślarzy stanowił nie tylko papier, ale również pergamin, papirus lub jedwab.

W Polsce kaligrafia była podstawowym przedmiotem szkolnym aż do lat 60. Współcześnie sztuka kaligrafii ponownie zyskuje na popularności. Pojawiają się szkoły kaligrafii, podręczniki lub kursy, gdzie można kształcić swoje umiejętności manualne oraz ćwiczyć cierpliwość. Na niektórych tego rodzaju zajęcia działają relaksująco, a innych uczą wytrwałości.

Jimmy Alcala zainteresował się kaligrafią w wieku 20 lat. Przez lata nauki w szkole artystycznej doskonalił swoje umiejętności. W 2015 roku stworzył czerpiącą ze sztuki kaligrafii pracę na temat energii wewnętrznej, która otworzyła mu drogę do współpracy z galerią L’Appartement w Marsylii. Dziś artysta gości na wielu wydarzeniach międzynarodowych, festiwalach sztuki ulicznej czy wystawach. Współpracuje z twórcami street art-u, realizuje projekty wielkich rozmiarów, na przykład ścianę YAAM w Berlinie czy mural w Gennevilliers we Francji. Niemcy, Hiszpania, Francja, Albania i Turcja mają już co najmniej jeden fresk podpisany przez artystę. Kto wie, może kiedyś Jimmy Alcala pokusi się na zaprojektowanie ściany w Łodzi – mieście murali?

Interesuje cię styl Jimmy’ego Alcali? Odwiedź jego profil na Instagramie. Tam znajdziesz tajniki pracy artysty, zdjęcia Imponujących murali, a nawet abstrakcyjne pismo malowane na ciele modelki.

Zdjęcia: behance.net, instagram.com

Zostaw komentarz