Tianjin Binhai – najpiękniejsza biblioteka w Chinach

33 700 metrów kwadratowych, 5 poziomów, ponad milion książek. Biblioteka Tianjin Binhai znajduje się w Tiencin w pobliżu Pekinu. Budowlę zaprojektowała holenderska pracownia architektoniczna MVRDV we współpracy z Miejskim Instytutem Planowania i Designu Tianjin.

Pierwsi odwiedzający mogli zobaczyć futurystyczną bibliotekę w 2017 roku, po trzech latach od ukończenia projektu. Wyjątkowa w skali światowej przestrzeń przywodzi na myśl scenografię z filmu science fiction. Centrum biblioteki, zwanej również „okiem Binhai”, stanowi kuliste audytorium ukazujące panoramę całego wnętrza. Kaskadowe regały ciągną się od podłoża aż po sufit sprawiając wrażenie niekończących się schodów. Pierwsze oraz drugie piętro przeznaczono na części wypoczynkowe i czytelnie. Na wyższych piętrach znajdują się sale komputerowe, konferencyjne oraz biura, a na dachu biblioteki umieszczono dwa patia dla amatorów czytania na świeżym powietrzu.

Według projektu bezkresne regały mogą zmieścić nawet 1,2 miliona książek. W rzeczywistości z powodu ograniczeń czasowych oraz przepisów przeciwpożarowych plany nie zostały zrealizowane i do górnych półek nie ma dostępu. W konsekwencji książki znajdują się na zaledwie 15 z 60 regałów, a na pozostałych umieszczono setki tysięcy imitacji. Jakie były koszty tego designerskiego ewenementu? Tego nie ujawniono, ale nie ma wątpliwości, że Chiny zainwestowały w tę bibliotekę mnóstwo czasu i kreatywności.

Biblioteka położona jest w centrum dzielnicy Binhai, stanowi jeden z kompleksu pięciu budynków: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Nauki i Techniki, teatru oraz Centrum Obywatelskiego, połączonych ze sobą korytarzem ze szklanym dachem.

Warto zaznaczyć, że pracownia MVRDV zrealizowała jeden ze swoich projektów w Polsce. Wieżowiec Bałtyk w Poznaniu to wyjątkowa konstrukcja, z każdej ze stron prezentuje się nieco inaczej. Powierzchnia budynku wynosi 25 tysięcy metrów kwadratowych, składa się z przestrzeni biurowych, handlowych, restauracji, tarasu widokowego oraz luksusowego penthouse’u. Pod budynkiem znajduje się trójpoziomowy parking mieszczący prawie 200 samochodów.

Zdjęcia: MVRDV, Ossip van Duivenbode

Zostaw komentarz