Toskania czy Kutno?

 

  Dzisiaj już nie musimy jechać do włoskiej Toskanii, obfitującej w winnice, aby trafić na degustację wspaniałych win, gdyż możemy się delektować polskimi trunkami z około 150 lokalnych przedsiębiorstw, istniejących obecnie w naszym kraju.

  Winiarstwo w Polsce rozwijało się jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego, jak twierdzą historycy. Polskie wino cenione było wówczas bardziej, niż węgierskie. Niestety, w późniejszych stuleciach klimat uległ zmianie, stał się mniej przydatny do uprawiania winorośli, niż w średniowieczu. Także sytuacja polityczna na to nie pozwalała, więc winnice powoli znikały z terenów naszego kraju. Obecnie, dzięki zmianom klimatycznym, czyli globalnemu ociepleniu, zaistniały warunki pozwalające na uprawę winogron na terenie Polski.

Muzeum Narodowe w Warszawie

  My, konsumenci, coraz bardziej jesteśmy zainteresowani polskimi winami, zarówno jak i rolnicy są ciekawi nowych odmian winogron oraz sposobów na ich uprawę. Winiarstwo w Polsce staje się obecnie nie tylko powszechne i opłacalne, lecz nawet modne.

  Spośród ponad stu winnic w całej Polsce nie sposób nie wyróżnić tych, które znajdują się na terenie województwa Łódzkiego. Są to przede wszystkim winnice w okolicach Skierniewic oraz jedna nowo powstała winnica pod Kutnem, w miejscowości Mnich. Według zamysłu właścicieli, państwa Sylwii i Arka Prośniewskich, będzie to największa winnica w całym województwie. W 2018 roku postanowili oni stworzyć własny świat, który będzie zadziwiał swoich gości niepowtarzalnym klimatem.

Zdjęcia ze strony winnicy „Witaj, Słońce” na Facebook

  Pierwsze owoce zostały zebrane we wrześniu roku 2019, a pierwszego napoju spróbowano już w minionym grudniu, w Święta Bożego Narodzenia. Winnica „Witaj, Słońce” powinna zadziałać na pełnych obrotach w 2020 roku, gdyż pierwsze wina w butelkach zostaną oficjalnie otwarte w marcu tego roku. wszelkie. Sami Prośniewscy twierdzą, że to przedsiębiorstwo jest odzwierciedleniem ich wieloletnich marzeń, połączonych z biznesem. Czyż nie jest to najlepsza praca pod słońcem?

Zdjęcia ze strony winnicy „Witaj, Słońce” na Facebook

  Jedna z odmian winogron, uprawianych obecnie w Polsce, czyli Cabernet Cortis, została posadzona przez  państwa Prośniewskich na próbę. Koledzy po fachu nie wierzyli, że coś z tego wyjdzie. Jednak, świeżo upieczonym winiarzom się udało i ich praca przyniosła duże plony, dosłownie!

  Co ciekawe, w winnicy „Witaj, Słońce”, wśród winorośli zobaczyć można róże, pochodzące z plantacji Mieczysława Albińskiego, jednego z fundatorów Święta Róży w Kutnie. Kto wie, być może winogrono również niedługo zostanie symbolem tego regionu, tak samo jak te piękne kwiaty?

radiolodz.pl/posts/38439-trzeci-dzien-swieta-rozy-w-kutnie-zdjecia

  W przyszłości poza tworzeniem trunków, właściciele winnicy planują uzupełnienie swojej działalności o różne warsztaty, dotyczące zbierania plonów, bezpośredniej produkcji wina, a także o usługi wypoczynkowe dla osób, chcących zrelaksować się na łonie natury.

 Anna Kossova

*Zdjęcie nagłówka źródło: „Winnica Płochockich” w Darominie w gminie Wilczyce, powiat sandomierski.

Zostaw komentarz