Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak kruche jest życie? Najlepszym przykładem na to jest absolwentka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, psycholożka i autorka książki „ACZkolwiek kocham życie” – Asia Czapla.
Nasza bohaterka na co dzień walczy z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni), a mimo to każdego dnia udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych i ograniczenia znajdują się wyłącznie w naszych głowach. Jej historia jest o tyle niezwykła, że nie stanowi kolejnej smutnej opowieści o chorobie. Jest zupełnie odwrotnie – jak sama powiedziała Asia podczas rozmowy z nami, po tracheotomii zaczęło jej się chcieć żyć.
W nagraniu opowiada o trudach swojej walki, o tym, jak nie mogła mówić, nie chciała wstawać z łóżka, jednak w pewnym momencie coś się zmieniło. Postanowiła o siebie zawalczyć, czego efektem są ukończone studia z psychologii (co też w jej przypadku nie było łatwe) i wydana książka „ACZkolwiek kocham życie” oraz prace nad następną.
Chociaż jest osobą z niepełnosprawnością, to nie ona definiuje jej życie. Joanna jest zapracowaną, mądrą, wykształconą i empatyczną kobietą, która każdego dnia pomaga innym. Dodatkowo pokazuje m.in. w sesji zdjęciowej „Kobiecość w niepełnosprawności”, że kobiety dotknięte chorobami są równie piękne, jak te zdrowe.
Jak piszą recenzenci jej wydawnictwa: „Od rozpaczy do nadziei jest droga długa i bolesna, ale warto na nią wejść. Można też się poddać, albo brać przykład z Asi. Ja wciąż się uczę i dlatego wybrałam drugą opcję.” (Ewa Błaszczyk)
„Autentyczne, spisane własnoręcznie bez pomocy korektora świadectwo bardzo młodej ale doświadczonej przez życie osoby. Doskonały wzór dla ludzi poszukujących inspiracji. Daje chęć do życia i wolę walki o siebie!” (Krzysztof Ziemiec)
Zarówno książka, jak i nasz wywiad z Asią, to wesołe wspomnienia przeplecione momentami chwytającymi za gardło i wywołującymi wzruszenie. Jeśli szukacie inspiracji do walki o siebie, zerknijcie na odcinek naszego programu dostępny TUTAJ.